کمردرد یکی از مشکلات شایع و مزمنی است که بسیاری از افراد در سراسر جهان با آن مواجه می‌ شوند. درمان کمردرد به شکلی که متناسب با علت و شدت آن باشد، می‌ تواند بهبود چشمگیری در کیفیت زندگی فرد داشته باشد. یکی از عوامل مهم در مدیریت و درمان کمردرد، انتخاب تشک مناسب کمردرد است. تشک مناسب می‌ تواند به استحکام ستون فقرات و حفظ آن در حالت صحیح کمک کند و فشار و تنش روی مناطق دردناک را کاهش دهد. در این مقاله، به بررسی انواع تشک ‌ها و نکاتی که برای انتخاب تشک مناسب کمردرد باید در نظر گرفته شوند، پرداخته خواهد شد.

بهترین تشک برای کمردرد

خوابیدن روی تشک هایی که نامناسب، باعث تشدید کمر درد برای افرادی که کمر درد دارند می شود. تشک ها انواع و گونه های مختلفی دارند، اما در این مقاله به تشک هایی که مناسب کمر درد هستند اشاره می کنیم. به این نکته توجه داشته باشید که قبل از تهیه تشک، حتما نظر پزشک خود را بدانید تا انتخاب درستی داشته باشید. بهترین تشک مناسب کمردرد می‌ تواند بستگی به نیاز ها و شرایط شما داشته باشد، اما در کل، تشک ‌هایی با مشخصات زیر، به عنوان گزینه‌ های برتر در نظر گرفته می ‌شوند:

تشک مموری فوم

تشک ‌های مموری فوم (Memory Foam) جزو تشک ‌هایی هستند که با توجه به شکل بدن شما تغییر حالت می دهند و فشار را از کمر کاهش می‌ دهند. تشک ‌های مموری فوم می‌ توانند برای کمردرد به عنوان گزینه ‌های بسیار مناسب در نظر گرفته شوند. این تشک از فوم ویسکو الاستیک ساخته شده است که به آن فوم هوشمند نیز گفته می شود.تشک های مموری فوم به دلیل توانایی که در کاهش فشار نقاط و تسکین درد دارند، به عنوان گزینه ای خوب و عالی برای افراد مبتلا به کمردرد شناخته می شوند.

از مزایای تشک مموری فوم برای دیسک کمر و کمر درد این است که، فوم این تشک وزن بدن را به طور یکنواخت توزیع می کند و از نقاط فشار مانند باسن، شانه ها و سر جلوگیری می کند. همچنین این تشک ها به گونه ای طراحی شده اند که ستون فقرات شما را در راستای طبیعی خود نگه می دارند و به دلیل داشتن فوم نرم و راحت می تواند به کاهش درد و بهبود کیفیت خواب شما کمک کند تا خواب آرام تری داشته باشید.  

تشک های مناسب کمر درد

تشک لاتکس

تشک ‌های لاتکس باعث پشتیبانی مناسب و کاهش فشار روی نقاط درگیر می ‌شوند. آن‌ها انعطاف ‌پذیری مناسبی دارند و به شکل بدن شما تنظیم می ‌شوند. تشک ‌های لاتکس از مواد طبیعی ساخته شده اند و معمولاً به منعطف بودن و حمایت ستون فقرات، برای کمردرد مفید هستند. لازم که ذکر است که تشک لاتکس به طور طبیعی جاذب رطوبت است، بنابراین می تواند به خنک و خشک نگه داشتن شما در شب کمک کند.

از مزایایی که برای تشک لاتکس می توان بیان کرد این است که، تشک های لاتکس به طور کلی سفت تر از تشک های فوم مموری هستند و می توانند پشتیبانی بیشتری را برای ستون فقرات شما فراهم کنند. این می تواند به ویژه برای افرادی که به پهلو یا پشت می خوابند مفید باشد. همچنین این نوع تشک ها با دوام هستند و می توانند سال های دوام بیاورند. همچنین برای افزایش عمر تشک می توانید از مقاله چگونه عمر تشک را افزایش دهیم؟ کمک بگیرید. 

تشک هیبریدی

تشک های هیبریدی شامل ترکیبی از تشک های فنری و فوم هستند که دارای هسته ای از فنرهای پاکتی منفرد هستند و با لایه هایی از فوم مموری فوم، لاتکس یا فوم پلی اورتان پوشیده شده اند. این تشک ها می توانند انتخاب خوبی برای افراد مبتلا به کمر درد باشند چرا که می توانند پشتیبانی و راحتی را ارائه دهند. فنرهای پاکتی منفرد ارتعاش را کاهش می دهند و به حفظ ستون فقرات در تراز کمک می کنند. لایه های فوم می توانند فشار را کاهش دهند و نقاط فشار را تسکین دهند.

اگر بخواهیم در مورد مزایای این تشک ها بگوییم این است که لایه های فوم می توانند فشار را از نقاط فشار مانند باسن، شانه ها و گردن کاهش دهند. همان طور که گفته شد، فنرهای پاکتی منفرد پشتیبانی و ثبات را ارائه می دهند و به حفظ و نگهداری ستون فقرات در تراز کمک می کنند. توجه داشته باشید که، تشک های هیبریدی در طیف وسیعی از سطوح سفتی در بازار موجود هستند، بنابراین می توانید یکی را پیدا کنید که با نیاز شما مطابقت داشته باشد.

تشک اسفنجی

تشک ‌های اسفنجی نیز می‌ توانند برای کمردرد مناسب باشند. آن‌ها به دلیل انعطاف ‌پذیری و توانایی توزیع فشار، به راحتی شما کمک می‌کنند. با این حال، باید اطمینان حاصل شود که تشک اسفنجی کیفیت بالا و پشتیبانی مناسبی دارد.

البته توصیه می‌ شود قبل از خرید تشک طبی، با متخصصین مربوطه مشورت کنید تا نیاز ها و وضعیت شما را بررسی کنید. همچنین، امکان بازگشت و ضمانت به همراه تشک را نیز در نظر بگیرید تا در صورتی که تشک انتخاب شده به نیاز های شما پاسخ ندهد، بتوانید آن را تعویض کنید.

تشک مناسب درد دیسک کمر

تشک مناسب دیسک کمر

انتخاب تشک مناسب کمردرد ناشی از دیسک نیازمند توجه به عواملی مانند سطح پشتیبانی، فشار نقاط فشرده، و راحتی شخص است. فاکتور های مهم برای انتخاب تشک مناسب کمردرد ناشی از دیسک کمر:

 • سطح پشتیبانی: تشک با پشتیبانی مناسب می‌ تواند به بهبود درد کمر کمک کند و فشار را از دیسک ‌های کمر کاهش دهد. برای کمردرد ناشی از دیسک کمر، تشکی با سطح پشتیبانی متوسط تا بالا و قدرت انطباق با شکل بدن مناسب است. تشک ‌های لاتکس یا فوم پلی‌ یورتان با ضخامت مناسب می‌ توانند گزینه‌های خوبی باشند.
 • سفتی تشک: سطح سفتی تشک باید تناسبی با وزن و حالت بدن شما داشته باشد. یک تشک بسیار سفت می‌ تواند فشار زیادی بر کمر و نقاط فشرده ایجاد کند، در حالی که یک تشک بسیار نرم ممکن است به شما احساس راحتی کافی را ندهد. بررسی سفتی تشک و انتخاب آن به عنوان یک فاکتور اساسی در انتخاب تشک مناسب کمردرد می‌ تواند مفید باشد.
 • فشار نقاط فشرده: تشک با توجه به میزان تحمل در نقاط فشرده در کمر و ستون فقرات، باید فشار ناشی از وزن بدن را کاهش دهد و راحتی شما را بهبود بخشد. تشک ‌هایی با قابلیت توزیع یکنواخت و مناسب فشار، مثل تشک ‌های لاتکس، ممکن است برای کمردرد ناشی از دیسک کمر مناسب باشند.
 • جنس تشک: جنس تشک نیز در انتخاب تشک برای دیسک کمر مهم است. تشک ‌های لاتکس طبیعی، فوم پلی‌ یورتان با کیفیت بالا و یا تشک ‌های مموری فوم می‌ توانند انتخاب‌های مناسبی باشند. این مواد قابلیت انطباق با شکل بدن و توزیع فشار را دارند.
 • ضخامت تشک: ضخامت تشک نیز بر راحتی و پشتیبانی فرد در هنگام خواب تأثیر می‌گذارد. تشکی با ضخامت مناسب، می‌ تواند فشار را به طور مناسبی توزیع کند و به کاهش درد کمر کمک کند.
 • اندازه تشک: برای انتخاب تشک مناسب برای کمر درد باید به اندازه ی آن نیز توجه کنید چرا که اندازه ی مناسب تشک به شما کمک می کنید تا به راحتی دراز بکشید و بچرخید. لازم به ذکر است که باید حداقل 10 تا 12 اینچ فضای اضافی در اطراف بدن شما وجود داشته باشد تا بتوانید به راحتی بخوابید.

همچنین، در نظر داشته باشید که شرایط بدنی هر فرد ممکن است متفاوت باشد. بهتر است قبل از خرید تشک، با متخصصین مربوطه مشورت کنید و نظر آن‌ها را دریافت کنید تا تشک مناسبی برای شرایط خاص شما پیدا کنید.

تشک های مناسب درد دیسک کمر

تشک مناسب گودی کمر

برای کمردرد ناشی از گودی کمر نیز تشک مناسب بسیار مهم است. بهترین تشک برای گودی کمر، تشکی هایی هستند که قوس طبیعی کمر را پشتیبانی کند و فشار را از نقاط فشار بکاهد. در ادامه، چند نکته را برای انتخاب تشک مناسب کمردرد ناشی از گودی کمر بررسی می‌کنیم:

 • سطح پشتیبانی: تشک با پشتیبانی مناسب و توانایی توزیع فشار می‌ تواند فشار و نقاط فشرده روی کمر را کاهش داده و راحتی شما را افزایش دهد. تشک ‌هایی با پشتیبانی متوسط تا بالا، مثل تشک ‌های لاتکس یا فوم پلی‌ یورتان با ضخامت مناسب، می‌ توانند انتخاب خوبی باشند.
 • قابلیت تنظیم: تشک مناسب کمردرد با قابلیت تنظیم سطح سفتی و پشتیبانی می‌ تواند به شما اجازه دهد فشار روی کمر را بهینه کنید. برخی تشک ‌ها قابلیت تنظیم سفتی در مناطق مختلف را دارند، که می‌ تواند برای گودی کمر مناسب باشد.
 • ضخامت تشک: تشک با ضخامت مناسب می‌ تواند به پشتیبانی مناسب برای کمر کمک کند و فشار را کاهش دهد. تشکی با ضخامت متوسط تا بالا در نظر بگیرید که به طور مناسبی فشار را توزیع کند و راحتی شما را افزایش دهد.

انواع تشک ‌های طبی برای مشکلات کمر

 • تشک ‌های فومی (پلی‌ یورتان): این نوع تشک ‌ها از لایه ‌هایی از فوم پلی‌ یورتان ساخته شده‌اند و انعطاف ‌پذیری مناسبی دارند. ضخامت و سفتی فوم می‌ تواند تأثیر زیادی بر راحتی و کاهش درد داشته باشد. این نوع تشک ‌ها عموماً برای کسانی که نیاز به تشک متوسط تا سفت دارند، مناسب هستند.
 • تشک ‌های لاتکس: تشک ‌های لاتکس از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته می ‌شوند و قابلیت ارائه پشتیبانی بیشتری نسبت به تشک ‌های فومی دارند. آن‌ها قادرند به شکل بدن فرد تنظیم شوند و فشار و تنش روی ستون فقرات را کاهش دهند. تشک ‌های لاتکس نیز در درجه‌های سفتی متفاوتی عرضه می ‌شوند.
 • تشک ‌های فنری: این نوع تشک ‌ها شامل فلزاتی مانند فولاد و آهن هستند که باعث ایجاد ارتجاع و انعطاف پذیری بیشتر می ‌شوند. تشک ‌های اسپرینگی می‌ توانند به مناطقی که نیاز به پشتیبانی بیشتری دارند، مانند ناحیه کمر، کمک کنند. هرچند که برخی از افراد ممکن است تشک‌ فنری را به دلیل سختی بیش از حد آنها، نامطلوب بدانند.

نکات مهم قبل از خرید تشک برای کمر درد

قبل از تهیه تشک باید نکاتی را در نظر بگیرید تا انتخاب درستی را داشته باشید. نوع کمر درد در انتخاب نوع تشک تاثیر گذار است پس بهتر است قبل از آن مشوت کنید که اگر کمر درد شما مزمن است از تشک های سفت استفاده کنید تا اگر کمر درد شما حاد نیست، تشک نرم انتخاب کنید.

ضخامت تشک از دیگر عوامل مهم است که باید به آن توجه شود. تشک های ضخیم تر معمولا پشتیبانی بیشتری دارند و برای افرادی که وزن بالایی دارند مناسب است. تشک هایی با ارتفاع 13 اینچ و بالاتر نسب به تشک های دیگر پرطرفدار هستند. و در آخر، قبل از خرید تشک، آن را امتحان کنید. 20 دقیقه را صرف دراز کشیدن در موقعیت های مختلف خواب خود روی تشک کنید تا ببینید که آیا راحت است یا خیر.

نتیجه‌گیری

انتخاب تشک مناسب کمردرد می‌ تواند بهبود چشمگیری در کیفیت خواب و کاهش درد و تنش ناشی از کمردرد داشته باشد. در انتخاب تشک مناسب کمردرد، باید به عواملی مانند سفتی تشک، قابلیت تنظیم، جنس تشک و ارتفاع آن توجه کرد تا بر اساس نیاز های خاص خودتان، بهترین گزینه را انتخاب کنید.